Hatay Sofrası Kültürü - Hatay Mutfak Kültürü


Hatay Sofrası Kültürü - Hatay Mutfak Kültürü


Tarihimizden gelen , yemek kültürünün en önemli bileşenlerinden birisi de sofra geleneğimizdir. Bizim tarihimizde sofra denilince aklımıza genel anlamda yere serilen bir sofra bezi ve üzerine dizilen yemekler ve kahvaltılıklar gelmekle beraber bu geleneksel anlamı günümüzde şekilde genişlemiş ve zenginleşmiştir.
Sofra kültürü Anadolu'da şekilsel olarak bir çok değişime uğrayarak, yere sofra örtüsünün serilmesi dışında , yerden yaklaşık olarak bir karış kadar yüksek yuvarlak bir tahta ya da özellikle kentsel yaşamda etrafında sandalyelere oturulan yemek masası, ve masa üzerine serilen örtüyü de kapsamaktadır.
Toplumdaki biz bireylerin sosyal ilişki ağlarımız, kentsel veya kırsal yaşamdaki ekonomik durumlarımız, yöresel geleneklerimiz, toplumsal statülerimiz, toplumsal cinsiyet rollerimiz, dinsel inançlarımız sofra geleneğimizin tamamen farklılaşmasına ve çeşitlenmesine neden olmuştur. Aslında tarih boyunca bu çeşitlilik vardır, modern hayatın bakış açılarımızı , vizyonumuzu ve ufkumuzu değiştirmesi sonucu tarihten de esinlenerek çokça değişmiştir.
Hatay Yemek Tarifleri olarak bizim bu doğrultuda Hatay'daki sofra çeşitlerimizi şu şekilde toparladık:

1. Aile sofrası ( Temel yapı taşı )
2. Misafir sofrası ( Tarihi misafirlik örgüsü )
3. Ramazan sofrası ( Dini inanış çerçevesinde )
4. Bayram sofrası ( Yine inanç etkisi )
5. Düğün sofrası ( Eğlence ve kutlama dürtüsü )
6. Adak sofrası ( Dini inanışlara göre farklılık göstermektedir )
7. Hamam sofrası ( Tarihi örgü )
8. Eğlence, ziyafet sofrası ( Eğlence ve kutlama dürtüsü )

Şeklinde 8 adet Hatay Sofrası vardır. Bu sofralar ; kahvaltılar, Hatay da mezelerin, reçellerin, yeşilliklerin, zeytin türlerinin, bazı ekmek ve böreklerin ve süt ürünlerinin tüketildiği sofralarımızdır. Ramazan ayında misafirlerimiz için hazırlanan iftar sofrasında hurma ve zeytin iftarın simgeleri olarak masada yerini her daim almaktadır.
Hatay’da bizim sofra kültürümüzün en önemli özelliklerinden birisi de mevsimsel olarak ılık ve sıcak olması dolayısıyla yaz kış taze yeşillikler ile sofralarımızın süslene bilmesidir. Sofralarımızdan asla baharatlarımız eksik olmaz. Özellikle misafirler için hazırlanan sofralar bir şölen havasını yaşatmaktadır. Hatay yemeklerinin, mezelerinin , tatlılarının ,salatalarının , böreklerinin ,kurabiyelerinin , pastalarının , kahvaltılıklarının süslediği bu sofralar artık dünyanın ilgisini çekmektedir. Sizlerde bir Hatay sofrasında misafir olmalısınız. Hatay'ın meşhur yemeklerini sitemizin arşivlerinde bulabilir , verdiğimiz tariflerle sizlerde evlerinize Hatay'ın rüzgarını estirebilirsiniz.

hatay-sofrasi-yemekleriBu tarifi paylaş

bu tariflerde ilginizi çekebilir


loading...

Önceki
« Tarif
Sonraki
Tarif »