Hatay Usulü Çökelek Nasıl Yapılır?

Çökelek ( Sürk ) Tarifi

Hatay'ın özellikle Antakya'nın nadide kahvaltılığı çökelek , tüm Hataylıların vazgeçilmez gıdası olarak yer edinmiştir. Baharatlarla peynirin enfes buluşmasıdır Çökelek. Memleketimizin bu enfes lezzetinin iki farklı tarifini sizlere sunmak istedik. Çökelek ve küflü çökelek tarifimize dilerseniz geçelim.

Malzemeler:

- Taze çökelek ( Lor peynirde olur )
- Yeterince Karabiber
- Yeterince Hint cevizi
- Yeterince Biber salçası
- Yeterince Zahter
- Yeterince Kimyon

Çökelek Nasıl Yapılır :


Taze çökelek veya lor peyniri suyunun süzülmesi için bir tülbent veya bez kesenin içine alın. Baskı yapıp suyunu süzmesi içinde üzerine ağırlık koyun. Suyunu süzdükten sonra çıkarın ve bir kapta elinizle iyice yoğurun. Yoğurduktan sonra içine isteğinize göre kimyon, karabiber, hint cevizi, zahter, ve biber salçası ilave edin, yine yeterince tuz ilave ederek tekrar yoğurun. Avucunuzda sıktığınızda dağılmayacak kadar iyice yoğurduktan sonra avucunuza sığacak şekilde parçalar alın ve hafif topaç şekli verin. Tepsiye dizerek gölgede kurumaya bırakın. Belirli aralıklar ile çevirin ve yaklaşık 2-3 gün içinde kurur zaten.Kurutma sırasında şekil bozuklukları oluşursa düzeltebilirsiniz. Jelâtin'e sarın ardından saklayabilirsiniz buzdolabında.Eğer herhangi bir şekilde jelatine sarmak istemiyorsanız size buralarda bolca uyguladığımız bir yöntemi de verelim ; plastik veya cam kavanoza 1 kiloluk çökeleğe 150 gram ölçeğinde zeytinyağı döker ve öylece saklarız.Kahvaltıların prensi Çökelek servise hazır.
Afiyet olsun.

cokelekKüflü Çökelek ( Sürk ) Tarifi

Malzemeler:

- Taze çökelek ( Lor peynirde olur )
- Yeterince Karabiber
- Yeterince Hint cevizi
- Yeterince Biber salçası
- Yeterince Zahter
- Yeterince Kimyon

Küflü Çökelek Tarifi :

İyice kuruttuğunuz sürkü küflendirebilirsiniz. Bu küflendirme işleminin yapılabilmesi için çökeleği gazete kağıtlarına veya saman kağıdına teker teker sarın ve cam kavanoza yerleştirin.Yaklaşık olarak 8-10 gün içerisinde kavanozdan çıkarın ve çökeleğin üzerinde oluşan tabakayı sıyırarak temizleyin ve bir müddet havalandırın. Ardından tekrar sararak cam kavanoza yerleştirin. Aynı işlem bir kez daha tekrarlanır ve küflenme işlemi tamamlanır. Küflenmiş çökelekleri kağıda sarılı şekilde poşete koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Küflü Çökelek servise hazır.
Afiyet olsun.

cokelek

Bu tarifi paylaş

bu tariflerde ilginizi çekebilir


loading...

Önceki
« Tarif
Sonraki
Tarif »